2017 TBRA Race Results

UCOR Oak Ridge Velo Classic - Criterium
Oak Ridge, TN
Jul 23, 2017

Desktop Version | Race Details

Men Pro/1/2/3
Senior Men Category 3/4
Senior Men Category 4/5
Senior Men Category 5
Masters Men 35+/45+
Masters Men 50+/60+
Juniors (9-18)
Senior Women Category 1-5
Senior Women Category 4/5
Masters Women 40+

 
Top | Prev | Next
Men Pro/1/2/3
1.Derek Morgan (Marx and Bensdorf Cycling Team)
2.Fausto Crapiz (Village VW Chattanooga Cycling Team)
3.Johnny Mitchell (SC Competitive Cyclist)
4.Matthew Robbins (Village VW Chattanooga Cycling Team)
5.Alex Jerome
6.Brendan Housler (I Am Racing)
7.Patrick Walle (I Am Racing)
8.Miles Hubbard (Monster Media Elite Development)
9.Timothy Killelea (Nashville Local Cycling)
10.Ross Martin (VELOSOPHY)
11.Erich Mesquita Lima (HC Devo p/b Monster Media Racing)
12.Dustin Antrican (Nashville Local Cycling)
13.David Richardson (I Am Racing)
14.Patrick Weddell (HC Devo p/b Monster Media Racing)
15.Taylor Herron (Marx and Bensdorf Cycling Team)
16.Michaelee Bowes (Nashville Local Cycling)
17.John Hart (Friends Great Smokies (FGS Cycling))
18.david duquette
19.chris winter (Marx and Bensdorf Cycling Team)
20.Nathan Stone (I Am Racing)
21.Jonathan Crowson (Friends Great Smokies (FGS Cycling))
 
Top | Prev | Next
Senior Men Category 3/4
1.Chase Peeler (Los Locos)
2.Ryan Hopkins (Cycle Haus Racing)
3.Nathan Pierce (Infinity Cycling Team)
4.Yukio Mariner (MOAB Racing)
5.Rich Wu (BPC Cycling)
6.James Caperton (MOAB Racing)
7.Marco Pigni (VELOSOPHY)
8.Sean Fagan (BPC Cycling)
9.Gareth Miller (Village VW Chattanooga Cycling Team)
10.Jonathan Kinnick (Norris Bicycles)
11.rafael ojeda (Riverside Bicycle Racing)
12.Steve Fermanich (Marx and Bensdorf Cycling Team)
13.JKevin Adams (NinetyWest Racing)
14.Randall Hoffpauir (I Am Racing)
15.Rod Yates (Marx and Bensdorf Cycling Team)
16.Mike Long (Mid South Racing)
17.Jacob Kuper (I Am Racing)
18.Charles Cerny (Micro Metals/Bike Zoo)
19.Jimmy Shepard (Riverside Bicycle Racing)
 
Top | Prev | Next
Senior Men Category 4/5
1.Brandon ORear (Village VW Chattanooga Cycling Team)
2.Hunter Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
3.Kyle Dortch (Lift Center Racing)
4.Yann Le Moine
5.Lee Yarbro (Hub Cycling-Caney Fork Racing)
6.Rich Wu (BPC Cycling)
7.Tate deLottinville (I Am Racing)
8.Tyler Porter (Lift Center Racing)
9.Caleb Bennett (I Am Racing)
10.Peter Laskiewicz
11.Tanner McGruther (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
12.Jonathan Jenkins (MOAB shop CREW team)
13.Michael Wyrosdick (Harper Auto)
14.Justin Perry (Harper Auto)
15.Mike Long (Mid South Racing)
 
Top | Prev | Next
Senior Men Category 5
1.Ben Kirby (Rogue Racing - MOAB Bike Shop)
2.Matthew Torrence (Knoxville Bicycle / Aubrey's Restaurants)
3.Brad Taylor
4.Justin Brown (Rogues Racing)
5.MicaJon Dykes (MOAB Racing)
6.David Oliver
7.James Mitchell (Mid South Racing)
8.Peter Laskiewicz
9.Tanner McGruther (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
10.Christopher Baker (Lift Center Racing)
11.Daniel Wickliff (BPC Cycling)
12.Bruce Boles
13.John Branum
14.Stephen Waldrip (Journeymen Racing Multisport)
15.Daniel Jeffers (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
16.William Norris (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
17.Zane Dukes (Knoxville Bicycle / Aubrey's Restaurants)
18.doug sharp (Harper Auto)
19.Tom Pohlman
20.Tommy Gates
 
Top | Prev | Next
Masters Men 35+/45+
1.David Koonce (MOAB Masters Racing)
2.RL Hesson (I Am Racing)
3.John Eisinger (Texas Roadhouse Cycling Team)
4.James Buckingham (Hattie B's Racing)
5.Aaron Burleson (Crosstown Velo)
6.Robert Binkley
7.joe grubbs (Hattie B's Racing)
8.Nathan Stone (I Am Racing)
9.Charlie Putnal (Crosstown Velo)
10.Michael Lesmerises (Knoxville Bicycle / Aubrey's Restaurants)
11.Deane Gauthier (Crosstown Velo)
12.chris winter (Marx and Bensdorf Cycling Team)
13.Bill Broussard (Micro Metals/Bike Zoo)
14.Shawn Hirt (MOAB Masters Racing)
15.Patrick Weddell (HC Devo p/b Monster Media Racing)
16.Mike Long (Mid South Racing)
DNFMarco Pigni (VELOSOPHY)
 
Top | Prev | Next
Masters Men 50+/60+
1.Dirk Pohlmann (Texas Roadhouse Cycling Team)
2.Shawn Hirt (MOAB Masters Racing)
3.Sean Fagan (BPC Cycling)
4.Ivan Murdock (US Military Endurance Sports)
5.Jeff Lofgren (Village VW Chattanooga Cycling Team)
6.Chris Daffin (MOAB Masters Racing)
7.Rod Yates (Marx and Bensdorf Cycling Team)
8.Jonathan Kinnick (Norris Bicycles)
9.Thomas Gee (Lift Center Racing)
10.Glen Schoenung (Zephyr Wheel Sports)
11.Gregory Miller (Friends Great Smokies (FGS Cycling))
12.John Marshall (Village VW Chattanooga Cycling Team)
13.Lawrence Czarnecki (Micro Metals/Bike Zoo)
14.Jeff Blevins (Southern Performance)
15.Charles Cerny (Micro Metals/Bike Zoo)
16.Kenneth Wallace (Nashville Local Cycling)
17.Steve Fermanich (Marx and Bensdorf Cycling Team)
18.Thomas King (Harper Auto)
 
Top | Prev | Next
Juniors (9-18)
1.Hayden Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
2.Jacob Kuper (I Am Racing)
3.Hunter Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
4.Tanner McGruther (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
5.Nick Franklin (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
6.Levi Dykes (MOAB Racing)
7.Zachary Lowe (Lift Center Racing)
8.nolan long (Mid South Racing)
9.Luke Gentry
 
Top | Prev | Next
Senior Women Category 1-5
1.Arden Stelly (OrthoCarolina Winston Women’s Cycling)
2.Stephanie Nave (OrthoCarolina Winston Women’s Cycling)
3.Morgan Miller (CTH Performance Project)
4.Ann Mallin (Nashville Local Cycling)
5.Jennifer Schuble (Infinity Cycling Team)
6.Abby Winther
7.Emily Strange
8.maysoun geizer (Nashville Local Cycling)
9.Gracie Pendleton (Nashville Local Cycling)
10.Diana Ramos (OrthoCarolina Winston Women’s Cycling)
11.Sally Landham (Marx and Bensdorf Cycling Team)
12.Jeanie Bell (Nashville Local Cycling)
13.Mary Haizlip (Marx and Bensdorf Cycling Team)
 
Top | Prev | Next
Senior Women Category 4/5
1.Jeanie Bell (Nashville Local Cycling)
2.Michaela Hall (Nashville Local Cycling)
3.Beth Lofgren (Taco Mamacita)
4.Melinda Spiva (Hicks Orthodontics Women's Racing)
5.Christina Henson (Marx and Bensdorf Cycling Team)
6.Mary Katherine Anderson
7.Allison Falin (Hicks Orthodontics Women's Racing)
8.Cindy Clark (Marx and Bensdorf Cycling Team)
9.Lana Burl (Hicks Orthodontics Women's Racing)
10.Jo-Jo Jackson (Nashville Local Cycling)
 
Top | Prev | Next
Masters Women 40+
1.Arden Stelly (OrthoCarolina Winston Women’s Cycling)
2.Beth Lofgren (Taco Mamacita)
3.Jennifer Schuble (Infinity Cycling Team)
 
Top



| Mobile Home | Desktop Site |

  

This website and all materials and content has been prepared by the Tennessee Bicycle Racing Association (TBRA) and has not been reviewed, approved, or endorsed by USA Cycling, Inc.

© 2004 - 2017 TENNESSEE BICYCLE RACING ASSOCIATION