2017 TBRA Race Results

Chickasaw Trace Classic
Columbia, TN
Mar 26, 2017

Desktop Version | Race Details

Men Pro / Cat 1 (Open)
Men Cat 1 40+
Men Cat 2 15-39
Men Cat 2 40+
Men Cat 3 19-29
Men Cat 3 30-39
Men Cat 3 40+
Men 50+ Combined
Junior Male 14 & Under
Junior Male 15 & Over
Junior - Female
Single Speed
Women Pro/1
Women Cat 2
Women Cat 3

 
Top | Prev | Next
Men Pro / Cat 1 (Open)
1.Carson Beckett (Bear Development Team)
2.Cory Rimmer (Kona/Nox)
3.Harrison Klapheke (Nashville Local Cycling)
4.Dustin Greer (Riverside Bicycle Racing)
5.Hart Robinson (Los Locos)
6.Jaron Wood (True Performance Junior Development/ ...)
7.Grant Wilson (True Performance Junior Development/ ...)
8.Andrew Messer (Be Real Sports)
9.Quinn Reeves (Go Green Racing)
10.Alek Minkis (Team Upland Brewing)
11.Simon Lewis (True Performance Junior Development/ ...)
12.Bobby Jones (Bear Development Team)
13.John Carr (Hattie B's Racing)
14.Jeffrey Barber (Nashville Local Cycling)
15.David Collins (Los Locos)
 
Top | Prev | Next
Men Cat 1 40+
1.Craig O'Neil (MOAB Masters Racing)
2.Jeffrey Kauppi (Nashville Local Cycling)
3.Scott Turner (Trace Bikes)
4.Christopher Leopold (Los Locos)
5.joe grubbs (Hattie B's Racing)
 
Top | Prev | Next
Men Cat 2 15-39
1.Sterling McBride
2.Dawson Sanders
3.Clay Austin (Wood -N- Wave)
4.William ( Drew) White (MOAB Racing)
5.Matt Welch
6.Clay Burns
7.Cody Goodman (Columbia Cycling Club / MOAB)
8.Jason Carr (Ride615 Development)
9.Dylan Vance (Yolo/Bikeworld)
10.Bailey Mohler
11.Kaleb Cosby
12.Jerome Davenport
13.Brent Carter
14.Jacob Kuper (True Performance Junior Development/ ...)
15.Anderw Fulton (Ride615 Development)
DNFJoseph Penley
DNFMark Chubb
 
Top | Prev | Next
Men Cat 2 40+
1.Eric Schroeder (Columbia Cycling Club)
2.Roger Brown (MOAB Racing)
3.Pat Stacey
4.Cooper Magli (Hattie B's Racing)
5.Gregory Curl
6.Charles Flanigan
7.Ricky Crosby (J's Bikes Racing)
8.Jason Mork (Linear Sport/Trek)
9.Steve Durden (I AM Racing)
 
Top | Prev | Next
Men Cat 3 19-29
1.Chase Porter (Nashville Local Cycling)
2.Sam Thurman
 
Top | Prev | Next
Men Cat 3 30-39
1.Zachary Edwards
2.Shawn Mckinney (Journeymen Racing Multisport)
3.James Parker
4.Trevon Cole
5.Jesse Boyd (Columbia Cycling Club)
DNFStephen Waldrip (Journeymen Racing Multisport)
 
Top | Prev | Next
Men Cat 3 40+
1.Keith Kincaid
2.Bill Buckingham (Columbia Cycling Club)
3.Troy Dover
4.Jesse Greer
5.Justin Allen
6.John Bahur
7.Michael Leonard (Team Oregon p/b Laurelwood Brewing C ...)
8.Michael Brown
9.Robert Collard
DNFDustin McGregor (TBF Fly Racing)
 
Top | Prev | Next
Men 50+ Combined
1.Rick Harris (Hattie B's Racing)
2.Rick Harmon (MOAB Racing)
3.Butch Carter (MOAB Racing)
4.Duane Leach (Columbia Cycling Club)
5.Robert White (MOAB Racing)
6.Sean Samber (Ride615 Development)
7.Mark Poore (Caney Fork Racing)
8.Kurt VanCleave (Journeymen Racing Multisport)
9.Stephen Carr (Nashville Local Cycling)
10.Tim Hoeldtke (Columbia Cycling Club)
11.David Richardson (MOAB Racing)
12.Michael Taglio (MOAB Racing)
 
Top | Prev | Next
Junior Male 14 & Under
1.Kaden Jameson (True Performance Junior Development/ ...)
2.Landon Utley (True Performance Junior Development/ ...)
3.Julian Azpeitia-Gonzalez
4.Patrick Gill
5.Gibson McGregor (TBF Fly Racing)
6.Jace Story
7.Zachary Lowe (Lift Center Racing)
8.Colin ONeil (True Performance Junior Development/ ...)
9.Braden Jrays
10.Evan Curl
11.Matthew Edens (Nashville Local Cycling)
12.Gavin Wilson (Wood -N- Wave)
13.Wilson Israel
 
Top | Prev | Next
Junior Male 15 & Over
1.Jaxon Story
2.Isaiah Uchida
3.Will Stacey (Harpeth)
4.Jackson Allen (True Performance Junior Development/ ...)
5.Roman Sierpina (Revolution Devo Cycling)
6.Andrew Bahur
7.Landon Coe (Nashville Local Cycling)
8.Matthew Carr (Nashville Local Cycling)
9.Luke Dover (True Performance Junior Development/ ...)
10.Henry (Daly) Daniel (Nashville Local Cycling)
 
Top | Prev | Next
Junior - Female
1.Presleigh Jennings
2.Camilla Wilbanks
3.Halen McGregor
4.Eleanor Israel
5.Shelbi Fields (Team Switchback)
 
Top | Prev | Next
Single Speed
1.Hart Robinson (Los Locos)
2.Scott Marx (Hattie B's Racing)
3.Tommy Clark (Columbia Cycling Club)
4.Richie Slagle (Lift Center Racing)
5.Logan Luker (MOAB shop CREW team)
6.Ben Kettle (Red Kite Bicycle Studio)
7.David Collins (Los Locos)
 
Top | Prev | Next
Women Pro/1
1.Mary Penta (VO2 Multisport)
2.Jessica Edens (Nashville Local Cycling)
3.Hanna Mork (Linear Sport/Trek)
4.Kate Dietrich
 
Top | Prev | Next
Women Cat 2
1.Meredith Sierpina (Revolution Devo Cycling)
2.Caroline O'Neil (True Performance Junior Development/ ...)
3.Katie Soto
4.Sarah Moore (Tennessee Women's Cycling Project)
5.Michelle Turner (Tennessee Women's Cycling Project)
6.Caitlyn Parker
7.Emily Magli (Team Belladium)
8.Lindsey Yokley (Tennessee Women's Cycling Project)
9.Dina Greer
DNFEmma McVay (Twin Six Factory Team)
DNFMaureen Sanderson (Tennessee Women's Cycling Project)
 
Top | Prev | Next
Women Cat 3
1.Elizabeth Turner
2.Olivia Shipley
3.Guinevere Bennett (Tennessee Women's Cycling Project)
4.Erin McMahon
5.Ronda Jacoby (Team Switchback)
6.Jessica Cole
 
Top



| Mobile Home | Desktop Site |

  

This website and all materials and content has been prepared by the Tennessee Bicycle Racing Association (TBRA) and has not been reviewed, approved, or endorsed by USA Cycling, Inc.

2004 - 2017 TENNESSEE BICYCLE RACING ASSOCIATION