2017 TBRA Race Results

Turkey Cross
Loudon, TN
Nov 25, 2017

Desktop Version | Race Details

CX Pro/1/2/3
CX Cat 3/4
CX Cat 4/5
CX Masters 35+
CX Masters 45+
CX Masters 55+
CX Junior (9-14)
CX Junior (15-18)
CX Single Speed
CX Women 1/2/3
CX Women 4/5

 
Top | Prev | Next
CX Pro/1/2/3
1.Stephen Bassett (UCI CT: Silber Pro Cycling)
2.Andrew Reardon
3.Anthony Bailey
4.Joseph Dabbs (Infinity Cycling Team)
5.Alistair Sponsel (Red Kite Bicycle Studio)
6.Simon Lewis (Rescue Project/Stratton Exteriors)
7.Patrick Harkins (Red Kite Bicycle Studio)
8.Travis Werts
9.Brandon Feehery
10.RJ Danner (Nashville Local Cycling)
11.Blake Wilson (Team United Healthcare Georgia/706P)
12.Matthew Reeves (Michigan NeuroSport p/b Cycle-Smart)
13.Murphy Davis (Toyota Forklifts of Atlanta)
14.Benjamin Rowland
15.Tim Bell (Team Super Awesome)
 
Top | Prev | Next
CX Cat 3/4
1.Scott Smith (TVB Race)
2.Paul Carter (Riverside Bicycle Racing)
3.Colin Woods
4.Murphy Davis (Toyota Forklifts of Atlanta)
5.Blake Wilson (Team United Healthcare Georgia/706P)
6.Matthew Thompson (I Am Racing)
7.Joshua Reed (Harper Auto)
8.Benjamin McIntosh
9.Kevin Hays (Crosshairs Cycling)
10.Jacob Kuper (I Am Racing)
11.J Sroczynski (Village VW Chattanooga Cycling Team)
12.Mike Heidrich
13.Michael Albaneso (Outback Bikes Racing)
14.Jared Holder (Ride615 Development)
15.Benjamin Rowland
16.Scott Koch
DNFWilliam Seitz (Team Mission Source / NGCA)
DNFAlex Ohman
 
Top | Prev | Next
CX Cat 4/5
1.Hunter Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
2.Bruce Boles
3.Jacob Gruzalski
4.Justin Perry (Harper Auto)
5.Benjamin McIntosh
6.Jacob Kuper (I Am Racing)
7.Hayden Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
8.phil graves
9.Kelley Montoya (Knoxville Bicycle / Aubrey's Restaurants)
10.Bruce Martin
11.J Sroczynski (Village VW Chattanooga Cycling Team)
12.Michael Albaneso (Outback Bikes Racing)
13.Alan Boles
14.Mike Heidrich
15.chris sterchi (Privateer Cyclocross Chattanooga)
16.Daniel Sanders (TVB Race)
17.Billy Barnes (Rescue Project/Stratton Exteriors)
18.Scott Koch
19.Moose Halstead (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
20.Jared Holder (Ride615 Development)
21.Jeff Sims
22.Nathan Greene (Ride615 Development)
23.David Thomas (Micro Metals/Bike Zoo)
24.Michael Brierley (Peachtree Masters Elite Team)
25.Patrick Walford
26.doug sharp (Harper Auto)
27.Jamie Seward (Team VO2)
28.James Sharp
29.Joseph Lodato
DNFDaniel Boles
DNFChris Myrick
 
Top | Prev | Next
CX Masters 35+
1.Dirk Pohlmann (Nox Composites)
2.Barry Lucas (Knoxville Bicycle / Aubrey's Restaurants)
3.Paul Carter (Riverside Bicycle Racing)
4.Brent James (MOAB Racing)
5.Rick Harmon (MOAB shop CREW team)
6.Jason Aytes (SEAVS/Haymarket)
7.Tim Bell (Team Super Awesome)
8.Kevin Addams (Peachtree Bikes)
 
Top | Prev | Next
CX Masters 45+
1.Jeffrey Kauppi (MOAB Masters Racing)
2.Travis Tindle (Team Mission Source / NGCA)
3.Jim Farmer (Privateer Cyclocross Chattanooga)
4.Greg Bauer (Privateer Cyclocross Chattanooga)
DNFMatthew Thompson (I Am Racing)
DNFStacy Moore
 
Top | Prev | Next
CX Masters 55+
1.Eddie Branch
2.Lawrence Czarnecki (Micro Metals/Bike Zoo)
3.Robert Pair
4.Jeff Sims
5.David Richardson (MOAB Racing)
6.David Thomas (Micro Metals/Bike Zoo)
7.Michael Brierley (Peachtree Masters Elite Team)
 
Top | Prev | Next
CX Junior (9-14)
1.Julian Azpeitia-Gonzalez
2.Nate Sterchi (Privateer Cyclocross Chattanooga)
3.Cole Scheibelein (Smoky Mtn Bears)
4.Henry Reed (Harper Auto)
5.Jason Tumlin
 
Top | Prev | Next
CX Junior (15-18)
1.Hunter Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
2.Hayden Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
3.Alan Boles
4.Jacob Kuper (I Am Racing)
 
Top | Prev | Next
CX Single Speed
1.Alistair Sponsel (Red Kite Bicycle Studio)
2.Colin Woods
3.Scott Smith (TVB Race)
4.Matthew Reeves (Michigan NeuroSport p/b Cycle-Smart)
5.Kevin Hays (Crosshairs Cycling)
6.Justin Perry (Harper Auto)
7.Lawrence Czarnecki (Micro Metals/Bike Zoo)
8.Kelley Montoya (Knoxville Bicycle / Aubrey's Restaurants)
9.Kathleen O'Neil (Hicks Orthodontics Women's Racing)
10.Moose Halstead (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
11.Michael Brierley (Peachtree Masters Elite Team)
 
Top | Prev | Next
CX Women 1/2/3
1.Elizabeth McCalley (Stoke Signal)
2.Kathleen O'Neil (Hicks Orthodontics Women's Racing)
3.Mary Isaac (Micro Metals/Bike Zoo)
 
Top | Prev | Next
CX Women 4/5
1.Hannah Reed (Hicks Orthodontics Women's Racing)
2.Lauren Breza (TVB Race)
3.Sierra Sims
4.Desen Ozkan (Hicks Orthodontics Women's Racing)
5.Amy Christian (Privateer Cyclocross Chattanooga)
6.Lynn Sims
7.Sarah Zimmerman
8.Michaela Hall (Nashville Local Cycling)
9.Jodie Branum (Taco Mamacita)
10.Maureen Sanderson (Tennessee Women's Cycling Project)
11.Tammy Richardson (Tennessee Women's Cycling Project)
 
Top



| Mobile Home | Desktop Site |

  

This website and all materials and content has been prepared by the Tennessee Bicycle Racing Association (TBRA) and has not been reviewed, approved, or endorsed by USA Cycling, Inc.

2004 - 2017 TENNESSEE BICYCLE RACING ASSOCIATION