2017 TBRA Race Results

Jasper Highlands Cycling Classic - Criterium
Kimball, TN
Aug 19, 2017

Desktop Version | Race Details

Men Pro/1/2
Senior Men Category 3
Senior Men Category 4/5
Masters Men 35+/45+
Masters Men 50+/60+
Juniors (9-14)
Senior Women Category 1-3
Senior Women Category 4/5

 
Top | Prev | Next
Men Pro/1/2
1.Winston David (SC Competitive Cyclist)
2.Corey Davis (SC Competitive Cyclist)
3.Benjamin Renkema (SC Competitive Cyclist)
4.Brendan Housler (I Am Racing)
5.Matthew Zimmer (Gateway Harley-Davidson Trek U25 Dev ...)
6.Timothy Savre (Project Echelon Racing)
7.Johnny Mitchell (SC Competitive Cyclist)
8.Justin Pfaff (Stradalli/Wizard Racing Development ...)
9.Alex Jerome
10.Timothy Killelea (Nashville Local Cycling)
11.Michael Gearren II (Cyclus Sports)
12.Jeffrey Raynauth
13.Alex Winnicki (Cyclus Sports)
14.Chad Conley (Pharmaco-DeepSouth p/b NGCA)
15.Andrew Scarano (Colavita-Stradalli Cycle)
16.Jeremiah Stoller (Nashville Local Cycling)
17.robert loomis (Prima Tappa Cycling p/b Mansfield Oil)
18.Brock Mason (Pharmaco-DeepSouth p/b NGCA)
19.Michaelee Bowes (Nashville Local Cycling)
20.Sean Gardner (Gateway Harley-Davidson Trek U25 Dev ...)
21.Willem Kaiser (Gateway Harley-Davidson Trek U25 Dev ...)
22.Travis Dorman (Palmer/CSpire Fiber Cycling)
23.Gabriel Rojas
24.Andy Prickett (Team Dayton Bicycling)
25.William Hardin (Hearts Racing Club)
26.Colin Kalescky (US Military Endurance Sports )
27.Georg Pingen (Lift Center Racing)
28.Franklin Deese (Cyclus Sports)
29.Darel Christopher (Pharmaco-DeepSouth p/b NGCA)
30.Parker Kyzer (SC Competitive Cyclist)
31.Justin Lowe (Lift Center Racing)
32.John Hart (Friends Great Smokies (FGS Cycling))
33.Michael McBrien (Palmer Cycling )
34.Arvin Jansen (I Am Racing)
DNFRoss Martin (VELOSOPHY)
DNFTaylor Hanegan (Team LaS'port)
 
Top | Prev | Next
Senior Men Category 3
1.Eric Nelson (Indian Cycle Racing)
2.James Deane (Harper Auto)
3.Jonathan Guiza (Sherpa Cycling)
4.Spencer Lowden (Cyclus Sports)
5.Yukio Mariner (MOAB Racing)
6.Gene McBrien
7.Randall Hoffpauir (I Am Racing)
8.Jude Lopez (Keenz Racing p/b Mission Source/NGCA)
9.Jack White (Palmer/CSpire Fiber Cycling)
10.Gareth Miller (Village VW Chattanooga Cycling Team)
 
Top | Prev | Next
Senior Men Category 4/5
1.Lee Yarbro (Hub Cycling-Caney Fork Racing)
2.Brandon ORear (Village VW Chattanooga Cycling Team)
3.Hunter Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
4.Sean Fagan (BPC Cycling)
5.Tate deLottinville (I Am Racing)
6.J Sroczynski (Village VW Chattanooga Cycling Team)
7.Justin Conolty
8.John Marr
9.Caleb Bennett (I Am Racing)
10.Jason Griffin (Team Roger C Peace)
11.Rodrigo Coelho (Harper Auto)
12.Justin Perry (Harper Auto)
13.Keith Werle (Team Mission Source / NGCA)
14.Parker Stelly
15.doug sharp (Harper Auto)
16.Jeremy Davidson (Pursuit Cycling)
17.John Branum
18.Blake Kidd (Village VW Chattanooga Cycling Team)
19.Justin Pol
 
Top | Prev | Next
Masters Men 35+/45+
1.Emile Abraham (Pharmaco-DeepSouth p/b NGCA)
2.Andrew Crater (Supra Cycling Team)
3.Jason Tatum (Red Kite Bicycle Studio)
4.Leon Andres Santamaria
5.Matt Bole (Team Dayton Bicycling)
6.David Koonce (MOAB Masters Racing)
7.RL Hesson (I Am Racing)
8.Jeffrey Kauppi (MOAB Masters Racing)
9.joe grubbs (Hattie B's Racing)
10.Cameron Molchan (Friends Great Smokies (FGS Cycling))
11.James Buckingham (Hattie B's Racing)
12.Kurt Page (MOAB Masters Racing)
13.Michael Lesmerises (Knoxville Bicycle / Aubrey's Restaurants)
14.Nathan Rogut (VeloBrew Cycling Club)
15.Nathan Stone (I Am Racing)
16.Bill Broussard (Micro Metals/Bike Zoo)
17.Tim Molyneaux (Atlantic Shores Velo)
 
Top | Prev | Next
Masters Men 50+/60+
1.Jonathan Atkins (Velocity Racing & Cycling Inc)
2.Dirk Pohlmann (Texas Roadhouse Cycling Team)
3.Brian Davis (Compass Research Cycling Team)
4.Chris Daffin (MOAB Masters Racing)
5.Shawn Hirt (MOAB Masters Racing)
6.Jeff Lofgren (Village VW Chattanooga Cycling Team)
7.Timothy Goodin (Village VW Chattanooga Cycling Team)
8.Timothy Taylor (Lift Center Racing)
9.Keith Werle (Team Mission Source / NGCA)
10.John Marshall (Village VW Chattanooga Cycling Team)
11.Al Harjes (Village VW Chattanooga Cycling Team)
12.Jeff Blevins (Southern Performance)
13.Norman Carpenter (Village VW Chattanooga Cycling Team)
14.Kenneth Wallace (Nashville Local Cycling)
DNFIvan Murdock (US Military Endurance Sports )
DNFjohn randolph
 
Top | Prev | Next
Juniors (9-14)
1.Hayden Connell (Bike N' Tri - Health Factory Race Team)
2.Jacob Pingen (Lift Center Racing)
3.Zachary Lowe (Lift Center Racing)
 
Top | Prev | Next
Senior Women Category 1-3
1.Kaysee Armstrong
2.Heather Nelson (Nunchuck Bunnies)
3.Mary Emily Davidson (Pursuit Cycling)
4.Melody McLeod (R & M)
 
Top | Prev | Next
Senior Women Category 4/5
1.Sharon Deane (Hicks Orthodontics Women's Racing)
2.Lilly McLeod (Sho-Air TWENTY20 Development )
 
Top



| Mobile Home | Desktop Site |

  

This website and all materials and content has been prepared by the Tennessee Bicycle Racing Association (TBRA) and has not been reviewed, approved, or endorsed by USA Cycling, Inc.

2004 - 2017 TENNESSEE BICYCLE RACING ASSOCIATION